Zakaj z določenimi besedami pri ljudeh ne dosežete ničesar?

Stokrat sem ti že rekel, pa še vedno počneš isto …

Kolikokrat v življenju ste že izgovorili zgornji stavek? Ljudem ste skušali nekaj dopovedati, pa vaše besede enostavno niso imele pravega učinka. Kot da bi človeku na drugi strani besede švignile čez eno uho noter in skozi drugo uho ven.

In kolikokrat se vam je zgodilo, da se je čez nekaj dni ali tednov situacija ponovila? Ponovno ste skušali izraziti določen problem, ki vas je zmotil, vendar je vse skupaj izpadlo tako, kot da bi govorili v tujem jeziku.

Še enkrat preberite zadnji stavek in se vprašajte …

… kaj pa, če ste res govorili v tujem jeziku? V jeziku, ki ga človek na drugi strani ne razume na enak način kot vi.

Ste zbegani, o kakšni situaciji je govora? Poglejmo si primer …

Kdo ima prav?

Predstavljajte si moškega, ki mu je ime Branko, star je 46 let in po poklicu je nepremičninski agent. Branko je že skoraj dve desetletji (dokaj) srečno poročen z ženo Damjano, ki je po poklicu šivilja in ima na domu svojo šiviljsko delavnico.

Branko ima že nekaj časa naporno obdobje v službi, saj s strani novega šefa nenehno čuti pritisk, da mora skleniti več prodajnih pogodb za nepremičnine po Sloveniji. In danes je eden izmed dni, ko se je zaradi slabega spanca zjutraj počutil, kot bi ga povozil avto.

Podaljšal je svoj dremež v topli postelji za dodatnih 10 minut, nakar na omarici poleg postelje zazvoni telefon. Na ekranu se izpiše šefovo ime in Branka kar požene iz postelje. Klic mu že na začetku dneva odvzame vso motivacijo za delo, a se odvleče do kuhinje, skuha kavo ter pripravi torbo za delo.

Zaradi dremeža ter nepričakovanega klica šefa se mu prične muditi in hitro se obleče ter odhiti iz stanovanja. Ko pride do avta, se spomni, da je v kuhinji pozabil ključe.

Poln napetosti priteče nazaj do stanovanja, odpre vhodna vrata in hiti naravnost proti kuhinji.

Na hodniku sreča Damjano, ki zavpije: »Pa saj ne morem verjeti, stokrat sem ti že rekla, da ne hodi s čevlji po stanovanju!«

Vname se prepir, Branko odvihra iz stanovanja ter se poln jeze odpelje na delo. Med vožnjo razmišlja: »Kako to, da me Damjana sploh ne razume? Ali ne vidi v kakšni situaciji sem? Še več, še nadere me zaradi nepomembnih malenkosti …«

Damjana se prav tako polna besa usede za kuhinjsko mizo ter si misli: »Ne morem verjeti kako nemarnega moža imam. Včeraj sem cel popoldan, ko je bil v službi, čistila stanovanje. Tla sem posesala in še pomila. Sploh ne ceni mojega truda …«

Torej, kdo ima v tem primeru prav?

Lahko bi rekli, da oba. Vsak na situacijo gleda iz svojega stališča. Podobno situacijo predstavlja spodnja slika.Vsak človek gleda na življenje iz svojega zornega kota. In vsako dejanje drugega človeka, če se nam zdi še tako nerazumljivo ali nepotrebno, ima svoj razlog ter namen.

Kje se skriva rešitev?

Bistveno je, da v tovrstnih primerih snamemo očala, skozi katera gledamo na situacijo ter skušamo razumeti, kaj se dogaja v ozadju.

Na ta način se lažje približamo človeku na drugi strani, saj razumemo njegove motive. Bistven problem nato pa je, kako nato svoje sporočilo predati na način, da ga bo ta človek razumel.

Obstajajo različni principi in tehnike, s katerimi postopno začnemo komunicirati jasneje, bolj mirno ter predvsem z besedami, ki drugega človeka ne odbijejo.

To ne velja le za osebne odnose s partnerji, otroki ali starši. To velja za odnose s prijatelji, sodelavci, šefom, strankami ali prodajalko v trgovini, ki ima slab dan. Vprašajte se …

Kako bi izgledalo vaše življenje, če bi se ljudem znali približati s pravimi besedami?

Koliko lažje bi bilo, če bi imeli nekoga, ki bi vas naučil uporabljati prave besede? Če bi imeli znanje in orodja, s katerimi bi bili v vsaki situaciji sposobni razumeti človeka na drugi strani ter na njemu razumljiv način izraziti svoje mnenje?

Če se vam zdi, da bi vam to dragoceno znanje prišlo prav, ste pravi kandidat za intenzivno učenje o skrivnostih učinkovite komunikacije.

Več informacij o tem, kako priti do teh znanj, najdete TUKAJ.

Zadnje objave