Prvi vtis … ni nič drugega kot le nekaj trenutkov, da si ustvarimo mnenje o določeni osebi in le nekaj trenukov, da si druga oseba ustvari mnenje o nas.
Ljudje na splošno veliko bolje (ali pa raje) ocenjujemo druge kot pa sebe. Zagotovo ste že kdaj doživeli to, da se vam je neka oseba predstavila, denimo nova sodelavka Mojca, vi pa ste že po prvem srečanju in njenih besedah: »Živjo, jaz sem Mojca!« vedeli, da vam ni všeč. Še več, v zgodbo ste morda vpletli tudi tretjo osebo, ki ste ji zaupali, da ste spoznali novo sodelavko, ki je sicer urejena in prijazna, a vendar imate občutek, da ne sodi v vaše podjetje.
Preteklo je nekaj tednov, in Mojca je prespala budilko in v službo prišla nekoliko kasneje. Kot nalašč je tudi v delovnem procesu na isti dan naredila napako. In vi ste pomislili: »Aha! Sem že od začetka slutil, da Mojca ni primerna.«
Istočasno pa ste dobili tudi sodelavca Janeza. Janez se vam je predstavil in vam je bil všeč. Dinamičen, poln idej, nasmejan. Zanj imate res dober občutek. In četudi Janez pri delu večkrat naredi kakšno napako, četudi za seboj nikoli ne pospravi skodelice čaja in še niti enkrat ni bil točen na sestnanku, vam je še vseeno Janez ljubši kot Mojca.
Čemu? Zakaj »predalčkamo«, čeprav osebe niti v resnici ne poznamo?
Skrivnost tiči v prvem vtisu. Znanstveniki so dokazali, da so naši možgani sposobni v 7 sekundah o osebi, ki jo prvič srečamo, ustvariti 11 mnenj, za katera smo potem trdno prepričani, da veljajo. Ta mnenja so npr. kakšno izobrazbo ima ta oseba, iz katerega okolja prihaja, ali je samozavestna, kakšne odnose ima z ljudmi, ipd.
Razlog za to hitro odločitev je biološki – naši možgani so podobni živalskim, zato jih najbolj zanima, kaj za nas in našo varnost pomeni oseba, ki smo jo pravkar spoznali. Prvi vtis se ustvari v nekaj stotinkah sekunde zato, da nas naši možgani zaščitijo pred osebo, ki utegne biti za nas nevarna. Ko se vi predstavite nekomu, recimo, da gre za potencialnega šefa, bodo njegovi možgani v le nekaj trenutkih presodili, kakšna oseba ste in si bodo ustvarili prvi vtis. (Tudi) na podlagi tega bo precenil, ali boste dobili službo ali ne.
Bi se sedaj strinjali, da je prvi vtis pomemben, kajne?
Zaupala vam bom nekaj nasvetov, kaj lahko storite, da naredite dober prvi vtis:
- Drža telesa in gibanje – vaš korak naj bo odločen, drža pa vzravnana. Pazite le, da prsnega koša ne izbočite preveč, ker zato delujete vzvišeni.
- Obleka in urejenost – dokazano je, da človek, ki ima urejen videz (npr. poslovna obleka, urejeni nohti, urejena pričeska, čisti čevlji), daje občutek zanesljivosti.
- Pozicija glave – glavo držite vzravnano, pod kotom 90 stopinj. Če imate glavo nagnjeno vstran (to velja zlasti za dame), dajete občutek podrejenosti.
- Govorica telesa naj bo koherentna z izrečenimi besedami – če so besede pozitivne, naj bo izraža tudi mimika obraza in govorica telesa.
In zdaj vam postavljam izziv …
Predstavljajte si, da greste ta trenutek na razgovor za svojo sanjsko službo. Vstopite skozi vrata, kjer vas pričaka vaš potencialni delodajalec. In sedaj si zamislite, da ste ta delodajalec vi, gledate pa sami sebe. Ste dobili službo? ?
Nekaj trikov o moči besed in prvega vtisa si lahko pogledate tudi
Če pa želite odslej vedno narediti odličen prvi vtis ter se znajti v pogovoru z vsakim sogovornikom, pa se mi pridružite na online srečanjih, ki bodo potekala 1x tedensko v zaprti Facebook skupini. Za več informacij sem vam na voljo na vesna@beseda.si. Dobrodošli!